Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2012 / İstanbul'da 8 Mart

İstanbul'da 8 Mart

TIKB 8 Mart 2012

"Kadın erkek elele, mücadeleye!" diye haykıran binlerce insan İskele Meydanı'nı doldurdu

İstanbul'da 8 Mart

Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kadıköy'de miting yapıldı. Mitinge binlerce işçi ve emekçi, kadın ve erkek katıldı.

Saat 15.00'te Tepe Nautilius önünde toplanmaya başlayan kitle, kortejler oluşturarak Kadıköy İskele Meydanı'na kadar yürüdü. Mitinge, Devrimci 8 Mart Platformu bileşenleri ve Alınteri'nin de aralarında bulunduğu devrimci yapılar katıldı. Ayrıca ICOR, KESK, Emekli-Sen, ÇHD üyeleriyle, Maltepe ve Penta işçileri de alandaydı.

Alınteri mitinge iki pankartla katıldı: "Herkese iş, soframıza ekmek, ruhumuza gül!" pankartıyla üzerinde Türkiye'de ve dünyada devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşmüş kadın önder ve militanların fotoğraflarının olduğu “Onlar kavgamızda yaşıyor!"

Toplanma sırasında Alınteri kortejinden Kutup Yıldızı şarkılarıyla müzik yayını yapıldı.

Yürüyüş boyunca; “Kadının kurtuluşu devrimde, sosyalizmde!“, “Eşit işe eşit ücret!“, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!“, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!“, “Kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye!“, “Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz!“, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!“ sloganları atıldı.

Ayrıca yürüyüş sırasında "TİKB savaştı, savaşıyor, savaşacak!", “Yaşasın TİKB, Yaşasın Genç Komünarlar“ ve “Orak Çekiç, Silah, Yıldız, Bayrağımız!“ sloganlarının da atıldığı gözlendi.ICOR da alandaydı


Devrimci Parti ve Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyonu (ICOR) mitinge C. Zetkin, A. Kollontai, R. Luxemburg ve Krupskaya'nın fotoğraflarının olduğu ve üzerinde "Yaşasın uluslararası emekçi kadınlar günü!" yazan bir pankartla katıldı. ICOR flamalarının taşındığı yürüyüş boyunca ve miting alanında ICOR kortejinden "8 Mart kızıldır, kızıl kalacak!", "Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği!" sloganları duyuldu.

Kızıl gün!


Devrimci 8 Mart Platformu adına yapılan konuşmada 8 Mart'ın tarihi anlatılarak, bu günün kızıl bir mücadele günü olduğu vurgulandı. Sömürü düzeninin taciz ve tecavüzleri meşrulaştırdığına dikkat çekilerek, işçilerin direnişi ve Kürt halkının mücadelesiyle, kadın erkek bu sömürü düzenin yıkılacağı anlatıldı.

Mitinge katılan KESK'li kadınlar adına yapılan konuşmada kısaca şunlar söylendi:

Emek örgütlerinin içinde çeşitli feministler de var. Kadın mücadelesini sadece taciz ve tecavüze dayandıran anlayışlar var. Biz bu anlayışın karşısındayız. Erkek egemen sistemin tarihçesini iyi biliyoruz. Sınıflı yoplumlardan bu yana erkek egemen sistem kadınları çifte sömürüye tabi tutuyor. Evet bunları biliyoruz.

(...) Ama bu şu demek değildir. Tüm kadınların, sınıf farkı gözetmeksizin, tüm kadınların ortak mücadelesine biz inanmıyoruz. Biz emekçi kadınların tarafındayız. Biz tarafız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'dür ve böyle kalacaktır.

8 Mart günü bir sevk eylemi yapılmıştı. Sevkli olarak iş bırakan kadınlar 8 Mart'ın resmi tatil olarak kutlanmasını istiyorduk, buna erkek arkadaşlarımızı da kattık. Fakat orada yaşananlar emek örgütüne yakışmayan görüntülerdir. Bunları eleştiriyor, 'bunların karşısındayız' diyoruz. Bunu da örgütümüz içinde açıkça ifade edeceğiz. Buradan herkese sesleniyoruz. 8 Mart kızıldır, kızıl kalacak!

Maltepe Belediyesi taşeron işçileri adına yapılan konuşmada kadın sorununun işçi sorununun bir parçası olduğu, yani bir sistem sorunu olduğu söylendi.

Mitingin son bölümünde sahneye çıkan Pınar Sağ, Bilgesu Erenus, Adalılar ve Grup Yorum Korosu katılımcılara ezgi ve marşlarını söylediler. Miting, çekilen halaylarla son buldu.

________________________________________

http://alinteri.org/?p=15758

Document Actions