Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2012 / Marikana platin işçileriyle dayanışma

Marikana platin işçileriyle dayanışma

Turkish translation of "solidarity with Lonmin mine workers South Africa" by TIKB, 23 August 2012

Güney Afrika Komünist Partisi (M-L) Lonmin Marikana Platin Madeni'ndeki katliamı kınadı

Marikana platin işçileriyle dayanışma

Güney Afrika Komünist Partisi (Marksist-Leninist) Lonmin Marikana Platin Madeni'ndeki katliamı kınadı, 20 Ağustos 2012

Güney Afrika Komünist Partisi (Marksist-Leninist), yeni sömürgeci hükümet polisi tarafından ağır makineli tüfeklerle acımasızca öldürülen maden işçilerinin katliamınını nefretle kınıyor. Bu hiçbir şekilde provokasyon olmaksızın gerçekleşti. Hükümet yetkililerinin buna yanıtı tekelci sermayenin ve emperyalizmin hizmetindeki tüm hükümetlerin tepkisi gibi tipikti. İşçi liderleri olduğunu iddia edenler, suçlu olduklarını söylediği grevci işçileri tutuklaması için polise adeta yalvardılar. Polis müdahalesi, katliam ve grevci maden işçilerinin yaralanmasıyla sonuçlandı.

Şimdi işçiler ve tüm işçi sınıfı için elele çalışma, kimlerin yanıbaşlarında olduğunu ve kimlerin onlarla birlikte mücadeleye hazır olduğunu kesinleştirme zamanıdır. Tıpkı eski apartheid rejimi gibi mevcut neo-ırkçı hükümet de işçilerin hayatlarını ve nasıl geçindiklerini umursamıyor. Mantıklı düşünen her insan Marikana Lonmin Platin Madeni'ndeki işçilerin aldatıldığıını ve hiçbir yalanın bunu değiştiremeyeceğini bilir. Son tahlilde kapitalist sistem yıkılmalı ve sosyalizmin yeni sosyal düzeniyle yer değiştirmelidir. Ölümsüzleşen işçileri mezarlarında huzur içinde yatabilmeleri için tek saygı göstergesi budur. Anıları önünde saygıyla eğiliyor ve ölümlerinin boşuna olmayacağına and içiyoruz.

İşçilerin ölümü göze aldıkları taleplerini bütünüyle destekliyor ve bütün maden işçilerini ve sanayi işçilerinin tümünü bir araya gelmeye ve “birimize yapılan hepimize yapılmıştır” sloganıyla grevci işçilerle dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Haydi grevci maden işçileriyle dayanışmaya; çünkü talepleri gerçek. Militan işçilerin ailelerine en samimi taziyelerimizi sunuyoruz. Mücadele devam ediyor!Lütfen dayanışma mesajı gönderin:
Communist Party of South.Africa (Marxist-Leninist) CPSA(ML), cpsaml@pnetmail.co.za
ICOR, coordinationint@yahoo.co.uk

Lütfen protesto mektupları gönderin:
Lonmin Plc, 4 Grosvenor Place, London SW1X 7YL, Fax: +44 (0)20-72016100, contact@lonmin.com
Güney Afrika Başkanı, Jacob Zuma: Fax: +44 (0)27123238246, macmaharaj@mweb.co.za

Document Actions