Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2013 / Her türden sömürgeci ve emperyalist saldırganlığa karşı Rojava'da demokratik özerkliği savunmaya!

Her türden sömürgeci ve emperyalist saldırganlığa karşı Rojava'da demokratik özerkliği savunmaya!

ICOR Avrupa 2. Kıta Konferansı'nın Rojava kararı, 23 Haziran 2013 (turkish version of "Against All Kinds Of Colonialist and Imperialist Aggression! Defend Democratic Autonomy in Rojava!")

Suriye'nin birçok parçasında silahlı çatışmalar iki yıldan fazladır sürüyor. Özgürlük, insan hakları ve olağanüstü halin kaldırılması için 1963 yılından bugüne kadar süren Arap ülkelerindeki ayaklanmalar hareketi hızla silahlı çatışmalara dönüştü. Suriye'deki savaşta bir yanda Rusya, Çin ve İran tarafından desteklenen Baas rejimi, öte yanda Batılı emperyalistler, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından maddi ve silah yönünden desteklenen “Özgür Suriye Ordusu” gibi çeteler karşı karşıya. Bu emperyalist vekalet savaşında son iki yılda 100 binden fazla kişi öldürüldü.

Bu gelişmelere paralel olarak, ülkenin Kuzeyinde, Batı Kürdistan'da (Rojava) yükselen Kürt özgürlük hareketi Suriye'deki Kürt bölgelerini özgürleştirdi ve politik, sosyal, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda kendi kendini yöneten yapılar inşa etmeye başladı. Batı Kürdistan Savunma Güçleri, bu başarıları, Suriye Ordusu'nın aralıksız askeri saldırılarına karşı olduğu kadar özellikle Türkiye tarafından Kürt bölgelerine sızdırılan silahlı çetelere karşı da savunuyorlar.

ICOR Avrupa, Rojava halkının demokratik özerklik ve kendi kendini yönetme savaşımı ve ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesiyle dayanışma içinde olduğunu ilan eder. Suriye'de bölge gericiliklerinin katıldığı her türden emperyalist müdahaleyi lanetler ve Suriye halklarının kendi kaderlerini tayin hakkını, dolayısıyla gelecekleri üzerinde kendilerinin söz sahibi olmasını savunur ve Rojava'ya yönelik ambargonun derhal kaldırılmasını talep eder.

ICOR Avrupa, dayanışma için bağış ve eğitim etkinlikleri düzenlemektedir.

 

ICOR – Devrimci Parti ve örgütlerin Uluslararası Koordinasyonu

- Avrupa Koordinasyon Komitesi -

PO Box 51140, 3007 GC Rotterdam, Netherlands

Tell: +31-6-42728611

Email: coordinationeurope@yahoo.co.uk


Document Actions