Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2013 / Suriye'deki durum üzerine: Suriye ve Kürt halkına destekle!

Suriye'deki durum üzerine: Suriye ve Kürt halkına destekle!

Reconstrucción Comunista (İspanya), Ağustos 2013 (Turkish version of "About the situation in Syria: support the Syrian and Kurdish People!")

Suriye'deki istikrarsızlaştırma faaliyetleri, Esad Hükümeti'ne karşı protestoların başladığı 2011'den beri dünya çapında biliniyor. Bu gösteriler geniş bir politik yelpaze tarafından örgütlendi: Kürtler ve devrimci güçler değişim ve Esad rejiminin sona ermesini isterken, emperyalizmin hizmetindeki gerici İslamcı köktendinciler, İslamcı bir düzen düzen istiyorlardı.

Esad Hükümeti tarafından dizginlerinden boşandırılan baskının ABD emperyalizmi ve şürekası tarafından hükümeti istikrarsızlaştırmak ve Rus emperyalizmi yanlısı gerici bir Esad rejimi yerine Amerikan yanlısı bir rejim kurmak üzere istismar edildiği ortadadır.

Bu zor koşullar altında, çok sayıda çatışma yaşandı: İlk olarak Rus emperyalizmi ile faşist İran devleti tarafından desteklenen gerici Esad rejimi; öte yanda -Amerikan emperyalizminin hizmetindeki İslamcı köktendinciler- sözde isyancılar; son olarak kendi bölgeleri Rojava'daki her iki tarafla da karşı karşıya olan Kürtler...

ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye askeri bir müdahalesinin eli kulağında olduğunu düşünüyoruz. Bunu lanetliyor ve emperyalistlere karşı ortak bir mücadele çağrısı yapıyoruz. Bu bölgede çıkarları olan ve Esad'ın gerici hükümetinin varlığını sürdürmesini isteyen diğer emperyalist blokun, Rusya-Çin'in müdahalesini de lanetliyoruz. İki emperyalist blokun da karşısında olduğumuzu belirtiyoruz: Eğer Suriye'ye bir müdahale olursa, bunun karşısında olacağız, sadece halkının yüzü suyu hürmetine Rusya'ya övgüler düzen dalgayı desteklemeyeceğiz, çünkü onlar da en az Amerikalılar kadar emperyalist.

Biz Kürtleri, Halkın Koruma Birliği'ni (YPG) ve Rojava'yı destekliyoruz. Biz Suriye halkını ve onun gerici hükümetten kurtuluşunu destekliyoruz. Esad'ın düşmesini istiyoruz, fakat bunu Kürtlere ve kendi halkına yaptığı baskı ve işkenceler nedeniyle Suriye halkının yapmasını istiyoruz. ABD-AB blokunu sözde insani bir görev bahanesiyle meşrulaştırmak ve yağmacı bir savaşı haklı göstermek için Batılı emperyalizmin yardakçılığını yapan faşist El Nusra Cephesini (Suriye'deki El Kaide) reddediyoruz. Biz gündelik yaşamda Kürdistan dramını görmezden gelerek Esad'ı dogmatik bir biçimde destekleyen ve ABD tarafından sırtı sıvazlanan uşak Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) da karşıyız. Müdahalenin her biçimine, dolayısıyla İngiliz-Amerikan müdahalesine de cepheden karşıyız.

- Tutarlı bir antiemperyalizm için!

- Bütün emperyalist müdahalelere karşı!

- Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı için!

- Sosyalizm için!


Reconstrucción Comunista (İspanya)

Ağustos 2013

 Document Actions