Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2018 / Türkiye ve onun gerici ortaklarının Rojava’ya yönelik tüm saldırıları derhâl dursun!

Türkiye ve onun gerici ortaklarının Rojava’ya yönelik tüm saldırıları derhâl dursun!

ICOR Bildirgesi 02 Ocak 2019

 

12 Aralık günü, Erdoğan yönetimindeki faşist Türk devleti, Kuzey Suriye özerk bölgesine yönelik yeni bir askeri işgalin duyurusunu yaptı. Saldırı, 500 km’den daha uzun bir alanı kapsayacak şekilde oldukça geniş planlanıyor. Bu sırada, Mahmur mülteci kampı ve Ezidi yerleşim alanı Şengal hava saldırılarının hedefi oldu. Pek çok insan öldürüldü veya yaralandı. Bu saldırıların başlıca nedenlerinden biri, açıklandığı üzere, birçok etnik grubun özyönetimleriyle birlikte yaşadığı, Rojava/Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Federasyonu’nun özgürleştirilmiş alanlarını tamamen yok etme amacıdır.

ICOR başından beri Kürt halkının özgürlük mücadelesini destekledi. Kobanê’deki “ICOR kliniğinin” inşası ve onun ekolojik açıdan geliştirilmesiyle, sayısız gösterilerle ve en son Mart 2018’de dünya çapında Afrin dayanışma günü eylemiyle hem sözde hem de eylemde karşılığını bulan bir destekti bu. ICOR kendisine şu ilkeyi edinmiştir: Hiçbir özgürlük mücadelesi tek başına yürümemeli ve yalıtık kalmamalıdır!

Afrin’in işgali üzerine ICOR şöyle yazmıştı: “Günün bize buyurduğu, enternasyonal sosyalist devrimin hazırlığı için barış, özgürlük ve sosyalizm mücadelelerinin dünya çapında işbirliği ve koordinasyonudur. Her ilerici mücadele, dünya antiemperyalist mücadelesinin ve birleşik bir antiemperyalist cephenin inşasının parçası olmalıdır.”

Rojava/Kuzey Suriye’deki demokratik inşa, IŞİD’e karşı başarıyla yürütülen savaşın, demokrasi ve özgürlüğün, kadın haklarının, çevrenin korunmasının, tüm etnik ve dini gruplara duyulan saygının arkasındadır. Tüm dünyada özgürlük savaşçılarına cesaret vermektedir. Enternasyonal dayanışma da, emperyalizme karşı yürütülen dünya çapındaki mücadeleye Kürt özgürlük mücadelesinin de katılımının ve bu yolundan şaşmayan bir dayanışmanın arkasında durmaktadır.

ICOR ise dayanışmasını pratikte “ICOR kliniği” ile geliştirmiştir. Sekiz ICOR tugayı, doğum kliniğinin çatısına güçlü bir fotovoltaik sistem kurma işini de daha henüz tamamlamıştır. Bu sistem, güneş enerjisiyle kliniğin çalışmasını pratik olarak, gerçekten güçlendirecek, ve Rojava Devrimi’nin enerjisinin bir sembolü olacaktır. Bu devrim için Rojava’daki özyönetim güçlerinin esas olarak Rojava’da yaşayan etnik grupların kendi güçlerine ve Kürt özgürlük mücadelesinin gücüne güvenmeleri kritik bir önemdedir. Bu tutum, dünya çapında desteği seferber etmiştir. Onun antiemperyalist karakteri, Erdoğan, ABD ve tüm rakip emeryalist güçlerinin başına beladır. Şu an Suriye’de çeşitli bölgesel ve emperyalist güçler etki alanlarını bölüşmek için mücadele etmekte. Türkiye, bu nedenle, Kürt YPG savaşçılarını terörist olarak damgalamaktadır. Erdoğan’ın Filistin halkıyla sözde bir dayanışma gösterirken Kürt halkına karşı acımasız eylemlere girişmesi tam bir alay konusudur.

Kürt özgürlük mücadelesini bıçağın ağzına getirmek amacıyla Kuzey Suriye’den ABD askeri birliklerini çekerek Trump, Erdoğan ile birlikte kirli, soğuk ve tehlikeli bir oyun oynamaktadır. Kürt güçleri YPG, YPJ ve SDG asla ABD ordusunun koruyucu bir güç olduğu ilüzyonuna kapılmadılar. ABD’nin Esad rejimini devirmek, İran’ı ve Rusya emperyalizmini uzaklaştırmak üzerine kurulu A planı işe yaramadı. Şimdi Trump, NATO çerçevesi içinde Erdoğan kartını taktiksel olarak yine oynuyor. Kendi hükümet çevresi içinde bile bu manevra büyük bir kızgınlıkla karşılandı. Savunma Bakanı Mattis ve Suriye Temsilcisi Brett McGurk derhal istifa ettiler. ABD ordusu ise, Suriye’de IŞİD’i yenme hedefinin başarıldığını açıkladı. Bu kasıtlı bir yalandır. Suriye Hajin’de hâlâ 3000, sınırın Irak tarafında ise 20 bin kadar silahlı IŞİD faşisti bulunmakta. 3000 kadar IŞİD faşisti Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nde tutsak. Türkiye’den gelecek bir saldırı demokratik Rojava özyönetimini büyük bir tehlikeye soktuğu gibi IŞİD’in yeniden güçlenmesi tehlikesini de beraberinde getirecek. Emperyalist “anti-IŞİD koalisyonunun” halk düşmanı gerçek yüzü kendini göstermiştir.

 • Faşist Türk devletinin, bütün emperyalistlerin ve bölgesel güçlerin tüm saldırıları derhal dursun!

 • Almanya, ABD ve diğer hükümetlerin faşist Türk hükümetiyle her türlü gerici işbirliğine karşı savaşalım!

 • Kuzey Suriye demokratik özerk bölgesiyle, Kürt ve Filistin özgürlük mücadeleleriyle dayanışmaya!

 • Dünya çapında enternasyonal, antifaşist, antiemperyalist bir direniş cephesinin inşasına!

 • ICOR’un inşası için ileri!

 • Kürt halkının sesini ICOR’da yükselt!

 • Enternasyonal sosyalist devrimin hazırlığıyla ileri!

 

3 Haziran 2019 itibariyle imzacılar (güncelleme için www.icor.info):

 1. Mısır Devrimci Komünist Partisi, RCP

 2. Kenya, Sosyal Demokrat Parti, SDP

 3. Fas Marksist Leninist Proleter Çizgi, MMLPL

 4. Tunus Yurtsever Demokratik Sosyalist Parti, PPDS

 5. Bangladeş Komünist Partisi, CPB

 6. Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) Kızıl Yıldız, CPI (ML) Red Star

 7. Nepal Komünist Partisi (Mashal), NCP (Mashal)

 8. Bulgaristan Komünist Partisi, БКП

 9. Bulgaristan İşçi Partisi (Komünist), БРП(к)

 10. Almanya Marksist Leninist Parti, MLPD

 11. Macaristan Gençlik Topluluğu Örgütü, MIKSZ

 12. Lüksemburg Komünist Örgütü, KOL

 13. Hollanda, Kızıl Şafak, RM

 14. Bolşevik Parti (Kuzey Kürdistan-Türkiye), BP (KK-T)

 15. Rusya, Marksist Leninist Platform, MLP

 16. İsviçre Marksist Leninist Grubu, MLGS

 17. Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği, TİKB

 18. Marksist Leninist Komünist Parti Türkiye/Kürdistan, MLKP

 19. Ukrayna, İşçi Sınıfı Hareketi Koordinasyon Konseyi, KSRD

 20. Sırbistan, Emek Partisi (eski Yugoslavya), PR

 21. Fransa, Lyon Komünist Birliği, UCL

 22. Fransa, Marksist Leninist Proleter Birlik, UPML

 23. Kolombiya Komünist Partisi-Maoist, PCC-M

 24. Dominik Cumhuriyeti, Komünist Parti (Marksist Leninist) PC, (ML)

 25. Paraguay Komünist Partisi (Bağımsız) PC (independiente)

 26. Peru Marksist Leninist Parti, PML

 27. Peru Halkçı Demokratik Blok, BDP

 28. Peru Proleter Partisi, PPP

 

PDF olarak indir

Document Actions