Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2019 / «دست از ونزوئلا کوتاه» فراخوان «هماهنگی بین المللی احزاب و سازمانهای انقلابی» - ایکور - درباره ی ونزوئلا

«دست از ونزوئلا کوتاه» فراخوان «هماهنگی بین المللی احزاب و سازمانهای انقلابی» - ایکور - درباره ی ونزوئلا

ICOR Main Coordinator, 9 May 2019, (Hands off Venezuela! Participate on 16 May 2019 – the worldwide day of solidarity of ICOR with the Venezuelan people! in farci)

 

در چارچوب سومین کنفرانس منطقه ای ایکور آمریکا، که امسال در لیما در تاریخ 13 و 14 آوریل برگزار شد، موافقت زیر حاصل شد: ما، در همبستگی با ونزوئلا دست به کنش فعال خواهیم زد و در خصوص یک روز مشترک فعالیت ها برای تمام سازمان های ایکور در 16 مه 2019 (26 اردیبهشت) به توافق رسیدیم تا تجاوز و تهدیدات جنگی دولت امپریالیستی ایالات متحده را علیه مردم ونزوئلا محکوم کنیم.

امپریالیسم ایالات متحده ماسک خود را برکنده و، با هدف سرنگونی دولت مشروع و قانونی نیکلاس مادورو، پیشتاز تجاوز علیه ونزوئلا شده.

از 9 مارس 2015، زمانی که باراک اوباما فرمان «برون مرزی» را به امضا رساند که در آن ونزوئلا به عنوان یک «تهدید برون مرزی برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده ی آمریکا به دلیل وضعیت داخلی ونزوئلا» شناخته شد، فعالیت ها برای ایجاد یک بحران در ونزوئلا آغاز شد. محاصره ی اقتصادی و مالی بانک مرکزی ونزوئلا از جمله مواردی است که باید مورد تأکید قرار گیرد. این محاصره، اوضاعی را رقم زد تا از طریق صدور دستورات به مقامات وزارت خزانه داری برای محاصره ی تمام فعالیت های تجاری، اندوخته های بین المللی [ونزوئلا] به یغما رود و به این ترتیب دسترسی به خریدهای معمول برای واردات مواد غذایی، بهداشتی و دیگر اجناس مصرفی مردم مسدود شد.

باید اشاره کرد که وخامت وضعیت زندگی مردم ونزوئلا به طور مستقیم مربوط است به محاصره ی اقتصادی ای که به طور مشترک از سوی ایالات متحده ی آمریکا و با پشتیبانی همپیمانان آن به اجرا درآمد. این اقدام به برباد رفتن نزدیک به 114.302 میلیارد دلار برای ونزوئلا انجامید. باید گفت که تصاحب غیرقانونی CITGO، شرکت نفت ونزوئلا، که در ایالات متحده ی آمریکا مستقر است، به علاوه ی دارایی ها آن، یک جنایت است. در عین حال میلیون ها دلاری که نزد یوروکلیر نگهداری می شود، یعنی پولی که از سوی بانک انگلستان توقیف شده مزید بر علت است، و تمام موانع اجرایی دیگر که از سوی بنادر و کمپانی های ترابری بین المللی وضع شده و به این ترتیب، زمان و هزینه های پردازه ها را افزایش می دهد تا دسترسی به کالاهای مصرفی منع شود، قابل ذکر است. این گونه است که شبکه ای از اقدام ها با هدف فروپاشی اقتصاد ونزوئلا وارد کار می شود.

امپریالیسم، از نقطه نظر سیاسی، هدف راه اندازی بحرانها در کشور را از طریق حمایت از خوان گوایدوی نماینده دنبال می کند، فردی که علناً خود را رئیس جمهور معرفی کرده. به دلیل این اقدام و به رسمیت شناسی وی از سوی شماری از کشورها، بسیاری تلاش کرده اند نارضایی خود را در خیابان ها اعلام کنند. تلاش شد نیروهای مسلح بولیواری ملی را از هم بگسلند تا به کامیون ها اجازه داد شود تحت عنوان به اصطلاح کمک های بشردوستانه، جبارانه از مرزهای کلمبیا و برزیل وارد شوند. سه بار حملات گسترده به تأمین نیروی برق صورت گرفت و هر بار موجب قطعی شد، اولین بار که بزرگترین هم بود پنج روز به طور انجامید. به رغم این، هر اقدام خرابکارانه و مداخله جویانه از سوی واحدهای مردمی و مسلح در هم شکسته شد و مردم ونزوئلا به خیابان ها آمدند تا از حق حاکمیت ملی خود دفاع کنند.

امپریالیسم ایالات متحده دشمن اصلی مردم ونزوئلا است و چنان که سخنگوی رژیم ترامپ گفت: «ایالات متحده ی آمریکا بی کار نمی ایستدتجاوزات ادامه خواهد یافت. به طریق اولا، مردم ونزوئلا نیز مقاومت فعال خود را اعلام کرده اند تا از کشور خود، حق تعیین سرنوشت خود، حق حاکمیت ملی خود و منابع ملی خود که به واقع آماج کسانی است که خود را اربابان جهان می دانند، دفاع کنند.

ما مردمان جهان در همبستگی با مردم ونزوئلا و مقاومت قهرمانانه ی ایشان می ایستیم. ما اعلام می کنیم: به تجاوز علیه ونزوئلا پایان دهید، نه به جنگ و توقف محاصره. ما، روز پنجشنبه 16 مه (26 اردیبهشت) را یک روز جمعی همبستگی با ونزوئلا و انقلاب بولیواری آن اعلام می کنیم و از شما می خواهیم فعالیت های عمومی، اقدامات اعتراضی، ویدیوهای اعتراضی، تظاهرات ها و فعالیت های خود را در شبکه های اجتماعی، با هشتگ های زیر به راه اندازید:

#TrumpHandsOffVenezuela #TrumpManosFueraDeVenezuela

#NoBlockadeOnVenezuela #NoAlBloqueoContraVenezuela

#ICORInSolidarityWithVenezuela #ICORSolidariaConVenezuela

 

ترجمه آرش گنجی

21/2/98

Document Actions