Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2019 / VENEZUELA’DAKİ EMPERYALİST MÜDAHALEYE KARŞI DİRENELİM!

VENEZUELA’DAKİ EMPERYALİST MÜDAHALEYE KARŞI DİRENELİM!

Kolombiya Komünist Partisi Maoistler (PCC-M), 16 Şubat 2019

 

Komşu ülke Venezuela’nın siyasi durumu, Başkan Maduro üzerinde başkanlık seçimlerini öne aldığını ilan etmesini talep etmek için diplomatik ve şimdi de ekonomik baskı arttığından, giderek daha kritik bir hâl almaktadır. Bu ülkede daha da fazla şiddete götürebilecek bir baskıdır.

23 Ocak’ta Caracas ve diğer kentlerde Nicolàs Maduro hükûmetine karşı muhalefetin gösteri yürüyüşleri gerçekleşti. Ulusal Parlamento Başkanı, muhalefet lideri Juan Guaidó bu eylemleri kendi kendini Venezuela’nın geçici başkanı ilan etmek ve uluslararası destek istemek için kullandı. Rusya, Çin, İran, Türkiye, Suriye, Nikaragua ve Bolivya Maduro-rejiminin yanında yer alırken; Uruguay ve Meksika görüşmeler talep edip, bu ülkenin iç işlerine hiçbir karışmamanın olmamasını isterken, ABD, Kanada, Kolombiya, Lima-grubu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve diğer ülkeler muhalefet önderini meşru başkan olarak tanıdılar.

Venezuela’da gerçekleşmekte olan şey, Nicolàs Maduro’nun istifasını sağlamak için, bu hükûmete karşı yürüyüşleri, para birimi Bolivar’ın değer kaybetmesini, ülkeden göçü ve aralarında Kanada, Fransa ve İngiltere’nin en az 4.000 askerin bulunduğu 25 ülkeden oluşan çok uluslu bir silahlı güçle birlikte ABD’nin askeri hazırlıkları teşviki ve Kolombiya’nın müdahale için operasyon üssü rolünü oynamasını kapsayan, ABD ve  Ordunun Güney Komutanlığı tarafından Kolombiya, Panama, Lima-grubu ve diğerleri ile birlikte sahneye konulmuş çılgınca bir plandır.

Bu bağlamda resmi sektörlerin yolsuzluğu, bölgeyi ateşe verebilecek bu ülkeyi bir savaş ocağı yapan bu durumun bir keskinleşmesine götürdü. Bu somut durumda bizler, ilerici insanlar, devrimciler, anarşistler, komünistler, kadınlar ve erkekler Venezuela’da ABD-emperyalizmden kaynaklanan hiçbir müdahaleye izin veremeyiz.

PCC-M, Venezuela halkının desteklenmesi ve halkla dayanışma gösterilmesi için ve onun egemenliğinin savunulması için kitlelerin birlikteliklerini ve devrimci sürecin miras bıraktığı alternatif süreçlerin savunulmasını talep ediyoruz. Aynı zamanda Rusya ve Çin gibi emperyalistlerin kucaklarına düşmenin gelecekte hiçbir garantisi olmadığını dile getiriyoruz.

PCC-M, Kolombiya ve Venezuela halklarının haklı mücadelelerini engellemek isteyen faşizme karşı koymaya çağırıyor.

Ezilenlerin seslerine kulak vermek gereklidir; sokaklarda, tartışmalarda nüfusun geniş kesimleri, onuruyla, özgürlüğüyle, geniş demokrasisiyle ve sosyalizmi ile bir Latin Amerika için mücadele etmenin gerekli olduğu bilincini kazandı.

Şubat 2019

PCC-M Kolombiya Komünist Partisi Maoistler

Document Actions