Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2021 / (Turkish) Avrupa Süryani Halk Meclisleri: Augsburg'daki miting ve ISUF-S'nin kuruluşu - ICOR

(Turkish) Avrupa Süryani Halk Meclisleri: Augsburg'daki miting ve ISUF-S'nin kuruluşu - ICOR

ISUF-S, SÜRYANİ ULUSLARARASI DAYANIŞMA BİRLEŞİK CEPHESİ, 19 Mart 2021

 

Augsburg / Königsplatz'da, 18 Mart 2021 saat 17: 30'da tüm siyasi tutsaklar için özgürlük gününde bir miting düzenledi.

Enternasyonalist ittifak Augsburg tarafından tescillenen ve Avrupa Süryani Halk Meclisleri tarafından organize edilen eyleme MLPD Augsburg, Rote Hilfe Augsburg, Antifa Gençlik Augsburg, Infoladen Augsburg, Kızıl Gençlik Swabia, FC-Ultras, Autotome Band Augsburg ve Komintern/SH katılmıştır.

 Eylemin başlangıcında, ilk Sami Grigo Baydar, Avrupa'daki Süryani Halk Meclisi'nden bahsetti. Konuşmasında, SÜRYANİ ULUSLARARASI DAYANIŞMA BIRLEŞIK CEPHESI'nin (İngilizce: INTERNATIONAL SOLIDARITY UNITED FRONT OF THE SYRIACS) kuruluşunu açıkladı.

ISUF-S birçok farklı kuruluşun uluslarası birliği olan Partiler ve ittifaklardan oluşuyor. Mezopotamya Süryani Ulusal Meclisi, anti-emperyalist cephesi, uluslararası devrimci partilerin ve kuruluşların koordinasyonu,
MLPD, Enternasyonalist İttifak ve başka kurumlar da üyedir.

Miting, tüm siyasi tutsaklar için uluslararası dayanışma, özgürlük sloganları ve alkışlarla saat 19: 00'da 35 katılımcıyla sona erdi.

 

 Sami Grigo Baydar'ın Avrupa Süryaniler Halk Meclisi adına yaptığı konuşma ve ardından ISUF-S'nin açıklaması (INTERNATIONAL SOLIDARITY UNITED FRONT OF THE SYRIACS):

Sevgili yoldaşlar, sevgili dostlar, sevgili sempatizanlar. Avrupa Süryani Halk Meclisi adına bugün, birçok farklı kuruluşun uluslararası birliği olan Partiler ve ittifaklardan oluşan yeni örgütümüzün anonsunu yapmak istiyoruz. Hepimiz tek bir organizasyonun çatısı altında birleştik. Bu, Türkiye'nin etkisinde olan Alman emperyalizmden ve faşistlerden yönelik olan devlet baskısına karşı çıkma ve dayanışma amaçlı yapılmıştır.

Bugün, Siyasi Tutsaklar Günü vesilesiyle, INTERNATIONAL SOLIDARITY UNITED FRONT OF THE SYRIACS; ISUF-S (SÜRYANİ ULUSLARARASI DAYANIŞMA BIRLEŞIK CEPHESİ) adlı örgütün hayata geçtiğini duyurmak istiyoruz.

Örgüte üye olan birliklerin isimleri:
Augsburg: infoladen, rote Hilfe, Montags demo, çevre sendikası, rebell gençlik derneği, Antifa Gençlik (AJA), Enternasyonalist İttifak ve Marksist-Leninist Partisi Almanya (MLPD).

Swabia: Rote Jugend Swabia.

Nürnberg: Halk Meclisi Nürnberg ve Alman Komünist Partisi (DKP).

Münih: Devrimci Cephe ve Münih savaş ve ırkçılığa karşı ittifak ından Franz Haselbeck

Bavyera: Almanya Komünist Partisi (KPD) ve sol gençlik ['solid].

Ulm: Halk Meclis Ulm.

Stuttgart: Halk Meclis Stuttgart ve Migrantifa Stuttgart.

Frankfurt: Frankfurt Suriye Dayanışma Komitesi (SKFS) ve Azadi Hareketi.

Köln: Köln'deki Adyiama Süryani Derneği.

Kuzey Ren-Vestfalya: Genç Süryani Birliği (JAU), Almanya Komünist Partisi (KPD) ve Migrantifa.

Berlin: Knastschaden kolektifi

Hamburg: Tüm Siyasi Tutsaklar için Özgürlük birliği.

Ülke çapında: Marksist Almanya Leninist Partisi (MLPD), Filistin sömürge karşıtı, Samidoun Almanya, Halk Hareketi Süryani Devrimcileri, Asuri-Süryani Halk Meclisi, Arami-Süryani Halk Meclisi, Keldani-Süryani Halk Meclisi, Siyasi Mülteciler Derneği ve Enternasyonalist İttifak.

Avrupa çapında: Avrupa'daki Süryaniler Halk Meclisi ve Avrupa´daki Süryani Halk Cephesi.

Türkiye: Süryani Halk Meclisi, Süryani Halk Cephesi ve Komünist Süryani Mezopotamya (SGB).

Suriye: Suriye'deki Süryani Halk Meclisi.

Uluslararası: Anti-Emperyalist Cephe (AIF), Mezopotamya Süryanileri Ulusal Meclisi (MUSB) ve Devrimci Partilerin ve Örgütlerin Uluslararası Koordinasyonu (ICOR).

Medya: Suryoyutho TV, Rote Fahne Korrespondenz Augsburg, Gazete Roter Morgen, Volks Korrespondenz grubu, gazete American Rebel, ML birliği ve birçok başka kurum…

Şimdi ISUF-S ortak açıklamasını okumak istiyorum: Türkiye'de Süryani soykırımının 100. yıldönümünü (Süryanice: Seyfo) anmak için Turabdinli aydın Süryaniler 2015 yılında Midyat'ta bir araya geldi ve Devrimci Suryoye (Süryanice. Suryoye Qauwonye) hareketi kuruldu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Eylül 2018'de ki Almanya ziyaretinden sonra, 2 Ekim 2018'de Süryani Devrimci aktivistlerine yönelik ülke çapında bir baskın başlatılmıştır.

Sonradan Regensburg'dan bir başka devrimci Süryani aktivist de dernek yasasını ihlal ettiği için ceza aldı. Almanya'da yarım düzineden fazla aktivist şu anda siyasi faaliyetleri nedeniyle yargılanıyor. Dava, Bavyera, Baden-Württemberg ve Kuzey Ren-Vestfalya'da toplam dört erkek ve altı kadına yöneliktir.

On Süryani aktivistten sekiz kişi, Augsburg'da 1 Mayıs gösterisinde dernek yasasını ihlal etmeklesuçlanıyor. Almanya'da anayasal koruma ile gözlenen Marksist-Leninist Örgütü Devrimci Halk Kurtuluş Parti-Cephe'nin (DHKP-C) bayrağını taşımakla suçlandılar. Halbuki Komünist Suryoye Mezopotamya bayrağını (Süryanice:Suryoye Gawonoye d'Bethnahrin; SGB) taşımışlardı. Üzerinde sarı bir yıldız, çekiç ve orak var.

SGB, Mezopotamya Süryaniler Ulusal Meclisi (MUSB), Anti-Emperyalist Cephe (AIF) ve Devrimci Partiler ve Örgütler Uluslararası Koordinasyonu (ICOR) üyesidir.

Augsburg davasının baş sanığı Sami Grigo Baydardır. 29 yaşında ve Antakya Süryani Ortodoks Kilisesinde bir ilahiyatçı'dır. Sol görüşlü bir siyasi aktivist olarak Türkiye'deki Süryanilerin hakları için mücadele ediyor.

Karlsruhedeki Federal Savcılık Bürosu da Baydar'a karşı bir inceleme prosedürü başlattı. Ceza Kanunun 129b maddesine göre ilahiyatçı ve gazeteci "yurt dışında suç ve terör örgütü kurmakla" suçlanıyor. Ek olarak, Swabia Kuzey'in devlet güvenlik polisi şimdi 129b bahanesiyle başka bir Süryani aktivist hakkında inceleme süreci başlattı.

Federal savcılık Sami Baydar'ı sadece düşüncesinden dolayı soruşturuyor. Sami Baydar, Recep Tayyip Erdoğan'ın faşist AKP rejimine karşı çıkıyor ve sol görüşlü aktivistlerle, Grup Yorum ve Türkiye'deki halkın avukatlarıyla ve faşist AKP iktidarı ile yakın işbirliği içinde olan Almanya'da takip edilenlerle dayanışma içinde olduğu için yargılanıyor. Sami Baydar baskılara boyun eğmeyecek. Demokratik haklar ve sosyalist bir gelecek için sömürü ve baskıya karşı mücadeleye vermeye devam edecek.

22 yıl önce - 13 Ağustos 1998'de - DHKP-C Almanya'da Federal İçişleri Bakanı (BMI) tarafından yasaklandı. Bu, 1972'de Filistinli GUPS ve GUPA'nın (Filistinli Öğrenciler / İşçiler Genel Birliği) yasaklanmasıyla birlikte Almanya'daki ilerici ve devrimci göçmen örgütlerine yönelik yasaklar dizisini sürdürdü. Ardından 1983'te Devrimci Sol, Kürt İşçi Partisi (PKK), 1993'te onlara bağlı kurumlar ve 1998'de DHKP-C yasağı çıktı. Almanya Komünist Partisi'nin (KPD) 1956'daki yasağına dayanan, örgüt ve partiler üzerinde bu tür gerici yasaklar uygulayan tek AB ülkesidir Almanya.

Ayrıca yasaklar, göçmenlere ve onların kurum ve kuruluşlarına karşı ırk ayrımcılığından dankaynaklıydı. İşkence odaları, Türkiye'deki gerici rejimdeki gibi sınır dışı etme ve sürgünler vardı. Düzinelerce sözde DHKP-C ile ilgili etkinlikler, gösteriler, konserler, gazeteler ve amblemler o zamandan beri yasaklandı. Bugüne kadar, DHKP-C'liler "suçlu" veya "terör" suçlamalarla (Alman Ceza Kanunun 129, 129a ve 129b bölümleri) özel mahkemelerde, yani Yüksek Bölge Mahkemelerinin "Devlet Güvenlik senatoları" nda uzun hapis cezasına çarptırılır. Son on yılda 129b davasında 21 kişi DHKP-C üyeliğinden ve 15 kişi PKK üyeliğinden yargılandı. 10 kişi TKP-ML üyeliğinden yargılandı.

Bu paragrafın yardımıyla 46 solcu yargılandı ve 6 yıl ve 9 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklamalara ek olarak, bu direnişi korkutmak amacıyla Almanya'da yüzlerce dernek ve özel ev baskınları gerçekleştirildi. DHKP-C, Türkiye'de sosyalist bir toplum için savaşan Marksist-Leninist bir örgüttür. Baskı organları ek olarak dayanışma etkinlikleri, dernekleri ve "Grup Yorum" gibi konser organizasyonlarını da cezalandırdı. Yargılamalarda hepsinin DHKP-C gibi bir örgütün siyasi faaliyetleri olduğu iddia ediliyor.

Tüm faaliyetleri silahlı bir birliğe bağlamaları, direnişe karşı bu mücadelelerinde yeni bir şey değildir. Örneğin, Almanya'da, 1980'lerde, RAF'ta (Kızıl Ordu Fraksiyon'u) tecrit uygulanan tutsaklarla dayanışma, 129a aracılığıyla bir "RAF faaliyeti" olarak ve böylece suç olarak sayıldı. Gerillalara bağlantı kuran veya onlarla alakası olanların çoğu yıllarca hapse atıldı. Canlı ve isyankar bir direnişruhunun ve anti-faşist enternasyonalist dayanışmanın bir ifadesi de bu suçların kabul edilmemesidir. Devrimci Süryanilerin ve mensuplarının kriminalize edilmesini protesto etmek için, ISUF-S kurulmuştur.

Biz halkız!
Haklıyız!
Kazanacağız!

Yaşasın ezilen halkların devrimci dayanışması!

Bütün ülkelerin ve ezilen halkların proleterleri, Birleşin!

YAŞASIN SÜRYANİ ULUSLARARASI DAYANIŞMA BİRLEŞİK CEPHESİ!

YAŞASIN ULUSLARASI DAYANIŞMA!

Document Actions