Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2021 / (Turkish) Filipinler’deki Gaddar Anti-Komünist Ağır Baskı Dalgasına Karşı Dayanışma

(Turkish) Filipinler’deki Gaddar Anti-Komünist Ağır Baskı Dalgasına Karşı Dayanışma

ICOR Çözünürlüğü, 28 Ocak 2021

 

Filipinler Komünist Partisi (CPP) önderliğinde Filipinler’de devrimci hareket 52 yıldan beri ulusal ve sosyal kurtuluş uğruna haklı mücadeleyi yürütüyor. Filipinler’deki faşist Duterte-rejimi buna artan terörle karşılık veriyor, kurtuluş hareketlerini ve onların temsilcilerini “terörist” olarak damgalıyor ve iftira atıyor, yönetici temsilcilerini katlediyor, öldürüyor ve insan hakları, kadın ve genç aktivistleri ve sendikaları takibat altında tutuyor. Duterte-rejimi, terör yöntemleri ve devlet aygıtının artan faşistleştirilmesiyle, toptan bir toplumsal krizin patlak vermesini bastırmak istiyor. Oysa Filipinler’de de dünya ve mali kriz Korona-bunalımı ile karşılıklı bağlantı içinde keskinleşiyor ve kitlelerin gerçek toplumsal bir alternatif arayışı büyüyor.

Kurtuluş hareketine terörist olarak kara çalmak anti-komünisttir ve Filipinler’de beş on yıllardır (50 yıldır -ÇN) sürdürülen bu kurtuluş hareketini ve Filipin halkının silahlı direnişini kriminalize ediyor.

Duterte kendi hükümet dönemine, uyuşturuculara karşı sözde savaş açıklamasıyla başladı ve bu yanıltıcı başlık altında 30.000’nin üzerinde illegal öldürülmelere ve dahası on binlercesinin tutuklanmasına yolaçtı. Duterte-hükümeti, kurtuluş hareketini bu karşı-devrimci yöntemlerle bastırmaya ve sesini kesmeye çalışıyor. Daha 2020 yılı sona ermeden kısa bir süre önce koordine edilmiş bir şekilde Capiz kentinde yerli nüfusun dokuz aktifisti gaddarca katledildi, 7 sendikacı tutuklandı. Duterte, makamı devraldıktan sonra daha erken bir şekilde NDFP [Açılımı: Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi -ÇN] ile barış görüşmelerini yürüteceğini ilan etti – ama bu müzakereler 2017’de iptal edildi ve bunun yerine komünistler kitlesel olarak öldürülmeye başlandı. Bu saldırgan anti-komünist baskıya karşı güçlü bir uluslararası dayanışma acil olarak gereklidir.

ICOR, Filipin kurtuluş hareketinin, CPP ve NDFP’nin bu anti komünist aşağılanmasını mahkûm eder.

O, Filipin hükümetinden, kurtuluş hareketine yönelik bu şiddet uygulayıcı ve uluslararası hukuka aykırı baskı

uygulamasının durdurulmasını talep eder!

O, Duterte-rejiminin uluslararası dışlanmasını ve

CPP ve NPA (New Peoples Army) [Yeni Halk Ordusu-ÇN]-örgütlerinin ABD, AB, Avustralya, Yeni Zelan-

da ve Birleşik Krallık’ın terör listesinden silinmesini talep eder.

Filipin-hükümeti ile NDFP arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması.

Filipin halkının ulusal ve sosyal kurtuluş için mücadelesiyle dünya çapında dayanışma gereklidir!

 

Document Actions