Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2022 / (Farsi) مشارکت نوستراس ایران

(Farsi) مشارکت نوستراس ایران

مشارکت نصرت ایران برای وبینار جبهه متحد ضد امپریالیستی و ضد فاشیستی در 24 جولای 2022:

 

،

در ابتدا سلامهای صمیمانۀ همبستگی حزب کمونیست ایران را به شما تقدیم کرده و امیدوارم که امروز نشست پرباری داشته باشیم.

با توجه به محدودیت وقت من فقط به برخی نکات اشاره میکنم:

1- بدون تردید سفر بایدن به خاورمیانه به دنبال تلاشهائی است که از اواخر دوره ترامپ و پس از خروج امریکا از توافق هسته ای ( برجام ) آغاز شده است.

اگر یادمان باشد بایدن در یک از اولین سخنرانیهایش بعد از ورود به کاخ سفید اعلام کرد که " امریکا دوباره برای رهبری جهان بازگشته است " وبنابراین آمریکا سعی میکند در کلیه زمینه ها به دوره هژمونی آمریکا برگردد. ولی واقعیت موجود در جهان این بازگشت را غیر عملی کرده است.جهان دوقطبی وجهان یک قطبی مدتهاست که دیگر وجود ندارند. اکنون با قطب های متعدد در بعد جهانی ومنطقه ای روبرو هستیم.

آمریکا بعد از شکست در افغانستان و خروج بخش بزرگی از نیروهایش از عراق، اعلام کرد که منافعش در خاورمیانه را از طریق متحدینش به پیش خواهد برد.در همین راستاست که بویژه از سال گذشته روابط اسرائیل با دولتهلی عربی سرعت گرفته است. بستن پیمان " ابراهیم " ( پیغمبری که هم یهودیان وهم ومسلمانان به آن باور دارند) شامل بحرین،امارات متحده عربی، سودان، مصرو اردن با اسرائیل سرآغاز این پروژه بود. بایدن کوشش کرد که در سفر به خاورمیانه مناسبات بین اسرائیل وعربستان را بهبود ببخشد. جلسه با شورای همکاری خلیج فاری وحضور نخست وزیر عراق در این اجلاس که عضو شورای همکاری نیست وپیشنهاد دولت اردن برای ایجاد یک " ناتو منطقه" خود عنصر دیگری از ایجاد یک ائتلاف گسترده علیه جمهوری اسلامی است.

آمریکا سالهاست که کوشش میکند که از طریق فشارهای منطقه ای و تحریم ها، رژیم جمهوری اسلامی را با سیاستهای خود در منطقه همسو کند. با وجود این میدانیم که در میان کشورهای منطقه همسوئی موجود نیست . مثلا قطر رابطه نزدیکی با ایران دارد و دستکم تا کنون دوبار در دوحه پایتخت قطر نمایندگان آمریکا وایران برسر برجام مذاکره کرده اند.در عین حال تا کنون با میانجیگری دولت عراق نمایندگان ایران وعربستان سه بار در عراق در طول یکسال گذشته با هم دیدار کرده اند. سفر همزمان پوتین واردوغان را نیز در چهارچوب رقابتهای جهانی ومنطقه ای باید ارزیابی کرد.

آنچه که روشن است الویت استراتژی آمریکا منطقه " هند و پاسیفیک " است که با اصلیترین رقیب خودیعنی چین روبروست. هر چند که جنگ بین امپریالیستی در اوکراین سبب گشت که آمریکا با استفاده از آن اروپا را کاملا زیر یوغ خود کشیده وجبهه واحدی علیه روسیه بوجود بیاورد، ولی در دراز مدت جنگ اصلی در حوزه " هند وپاسیفیک" خواهد بود.

2- در رابطه با وضعیت جمهوری اسلامی باید گفت که هر لحظه بیشتر در منطق ایزوله میشود. نه تنها توسط ائتلاف اسرائیل با کشورهای منطقه بلکه حتی جنبش های اعتراضی در عراق ولبنان یکی از آماج حمله شان حضور نیروهای وابسته به حمهوری اسلامی در این دو کشور است.

در داخل ایران اما رژیم با چالش های متفاوتی روبروست که همزمان عمل میکنند :

1-بحران ساختاری اقتصاد ایران در چهارده گذشته وبویژه با خروج آمریکا از برجام در سال 2018 و تحریم های تصویب شده عمیقتر گردیده است. ایران قبل از تحریم ها روزانه نزدیک به دو میلیون و ششصد هزار بشکه نفت صادر میکرد . اکنون به چهارصد تا شش صد هزار بشکه رسیده است که معمولا به قسمت ارزانتر از بازار بین المللی در بازار سیاه فروخته میشود. این در آمد بیش از همه صرف دستگاه دولتی ،هزینه های زیاد مؤسسات ترویج خرافات، افزایش بودجه سپاه وخرج بلند پروازیهای رژیم در منطقه میشود.

-در بودجه امسال دولت رئیسی دو نکته اساسی موجود بود. حذف ارز ترجیحی ( دلار چهارصد تومان)در حالیکه دلار در بانکها شش تا هفت برابر بیشتر خرید وفروش میشود که برای واردات کالاهای اساسی یعنی داروها ولوازم پزشکی و شش قلم دیگر یعنی گندم، جو،ذرت،روغن خام ودانه های روغنی اختصاص داشت.این حذف بلافاصله موج عظیم گرانی و تورم را بوجود آورد. تورم موجود بین 55 تا 130 در صد است.

همه این عوامل شرایط اعتراضات گسترده را فراهم میکند. ما در طول سال گذشته یعنی از مارس 2021 تا مارس2022 بیش از چهار هزار اعتراض کارگری ( آربیتس کمپفه) داشته ایم.از کارگران صنعتی در بخش های نفت، گاز، پتروشیمی ، فولاد، نیشکر هفت تپه تا اعتراضات سرتاسری معلمان، از بازنشستگان تا رانندگان کامیون، از پرستاران تا کارکنان بخشهای دولتی، از زنان تا دانشجویان.

این حجم از اعتصابات کارگری بی سابقه است. در طول یکسال قبیل از به قدرت رسیدن خمینی ما فقط حدود 300 اعتراض کارگری داشتیم واکنون چهار هزار. این اعتصابا ت در بعضی مواقع مثل اعتصابات کارگران در نفت، گاز وپتروشیمی همزمان در بیش از 115 مکان صورت گرفته است ویا ششهزار کارگران هفت تپه در اخرین مبارزه خود بیش از نود رور در اعتصاب بودند.

به این اعتراضات باید شورشهای شهری را هم اضافه کنیم در همین یکسال گذشته شورش مردم اصفهان، چهار محال بختیاری واستان خوزستان در اعتراض به بی آبی ، شورش مردم در بیش از سی ویک شهر در ماه مه امسال، اعتراضات در تعداد زیادی ازشهرها در همبستگی با مردم آبادان به عت سقوط برج متروپل وکشته وزخمی شدن دهها نفر.

رژیم برای مقابله با این شرایط به تنها عنصر که همان سرکوب است پناه برده است.از اول ماه مه امسال موج گسترده ای از دستگیری فعالین کارگری، معلمان، نویسندگان، هنرمندان، دانشجویان، زنان و فعالین محیط زیست آغاز شده است. در این فاصله صدها نفر از اینان دستگیر شده اند.

با وجود سرکوب شدید ، ایجاد رعب ووحشت کار کرد خود را تا حدود زیادی از دست داده است.در همه این اعتراضات، اعتصابات وشورش های شهری تنها مطالبات صنفی مطرح نمیشوند آنها علیه خصوصی سازی کارخانجات، علیه پیمانکاران رشته های صنعتی، علیه خصوصی سازی آموزش وپرورش و بویژه شورشهای شهری همواره به شعارهای مرگ بر رئیسی، مرگ بر خامنه ای ، مرگ بر دیکتاتور جریان مییابند.

آخرین نکته اینکه جامعه با سرعت زیادی به سوی شرایط اعتلا انقلابی حرکت میکند. ولی هنوز دوکمبود اساسی موجود است: عدم وجود یک رهبری سرتاسری برای همسو کردن این مبارزات دوم یک حزب قدرتمند کمونیستی سرتا سری.

ما به عنوان حزب کمونیست ایران تمام نیروی خود را برای جبران این دوکمبود اساسی بکار میبریم. چه به تنهائی وچه در همکاری با سایر احزاب چپ وکمونیست و کمونیستها وچپ های غیر متشکل.

با تشکر از اینکه این وقت را به من دادید.

هامبورگ، 24 جولای 2022

 

 

Document Actions