Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2022 / (Türkish) Kazakistan işçi ve halk kitleleriyle dayanışmaya!

(Türkish) Kazakistan işçi ve halk kitleleriyle dayanışmaya!

ICOR bildirgesi, 21 Ocak 2022

 

2022’nin başında sıvılaştırılmış gaz fiyatlarının iki katına çıkarılmasının tetiklediği, iktidardakilere karşı kitlesel protestolar Kazakistan’ın pek çok kentine yayıldı. Sanayi işçileri, özellikle de petrol, gaz ve çelik işçileri, greve çıkarak yolları kesti ve mitingler düzenledi. Mücadele ülkenin batısında başladı ve başkent Nur-Sultan ile ekonomik metropol Almati dahil çok yüksek bir süratle ülke geneline yayıldı.

Kazakistan on yıllardır faşist hükümdar Nursultan Nazarbayev tarafından yönetildi. 2019’da onun yerine geçen Başkan Kasım-Şomart Tokayev yönetiminde de Nazarbayev ailesi nüfuzunu ve zenginleşme araçlarını korudu. Protestolar bir ayaklanma karakterine sahipti ve yozlaşmış hükümet ile onun iktidarı istismar etmesine karşı gelişti.

Polis ve ordu, protestoları göz açtırmayan faşist bir acımasızlıkla bastırdı. Polis ve ordu öldürmek için ateş etme emri aldı ve en az 225 göstericiyi vurdu. Protestocular, büyük öfke duyulan hükümet, belediye ve yerel istihbarat kurumu binalarına kararlılıkla saldırdı. Öte yandan, tüm emperyalist güçler nüfuzlarını güvence altına almaya çalışırken bazıları kitlelerin bu meşru ayaklanmasını kendi çıkarına suistimal etmeye çalışıyor. 5 Ocak 2022’de Başkan Tokayev hükümeti lağvetti, gaz fiyatı artışını geri çekti ve Nazarbayev’den kalma etkili poziyonları kendi insanlarıyla doldurdu. Bu, kitleleri yatıştırmakta başarısız oldu. 6 Ocak’ta Rus askerlerinin liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü birlikleri, Tokayev’in “daveti” üzerine Çin’in desteğiyle Kazakistan’a vardı. Rus emperyalizmi böylece emperyalist rakiplerine karşı bir avantaj elde etmiş oldu ve jeostratejik, ekonomik ve askeri açıdan önemli bu ülkede güç iddiasını tartışmasız bir biçimde yükseltti. Ancak bu, Batı emperyalistlerini durup izlemeye itmeyecektir ve bu odak noktasında savaş tehlikesini de şiddetlendirecektir.

30 yılın ardından çeşitli eski Sovyet cumhuriyetlerindeki insanlar, Sovyetler Birliği’nin çözülmesinden sonra kendilerini dayatan, işçilerin ve hammaddelerin en acımasız sömürüsü yoluyla ölçülemez oranda zenginleşen muktedirlerinden bıktılar. Devlet iktidarının keyfi uygulamaları ve zulmü yükselirken demokratik haklar ve özgürlükler gerçekte var olmadılar. Rus emperyalistleri ve Çin’in yanı sıra NATO ve AB emperyalistleri de şimdi bu zenginler üzerindeki kontrollerini ve etkilerini güvencelemek istiyorlar.

Faşist baskı yöntemlerini durdurun

Özellikle milyonların yaşadığı bir metropol olan Almati’de on binlerce gösterici sokaklarda. Devlet medyası Khabar’ın raporlarına göre 3 binin üzerinde tutuklama bulunuyor. Başkan Tokayev, “militanlar bütünüyle ortadan kaldırılana” kadar sürecek “anti-terör operasyonları” emri verdi. Bu sırada, meşru kitle protestoları artık yalnızca enerji fiyatlarındaki sert yükselişe karşı yönelmiş durumdan çıktı. 2011’de Zanaozen’de güvenlik güçleri grevdeki petrol işçilerinin üzerine ateş açmış ve 16’sını öldürmüştü. Zaman rolünü oynadı ve bir kez daha faşist hükümet bağımsız sendikalara karşı eyleme girişti.

Batılı burjuva medyada yayımlanan ve şiddetsizliğe çağıran açıklamalar kimin ezen kimin ezilen olduğunu tamamen görmezden geliyor.

ICOR, protestocu tüm işçi, kadın ve gençler ile tam dayanışma içinde olduğunu açıklar. Protestolarına en acımasız yollarla saldırmak amacına bahane olarak, meşru talepleri için sokağa çıkan insanları “terörist” diye damgalamak tipik bir yöntemdir.

Tüm antifaşist ve demokratik politik tutsaklara özgürlük!

Grev ve kitlesel gösteriler için!

Demokrasi, özgürlük, barış - sosyalizm için!


 

İmzacılar (21 Ocak 2022 tarihi itibariyle imzacılar, yeni imzacılar eklenebilir):

 1. Fildişi Sahilleri Proleter Komünist Parti (PCPCI, Parti Communiste Proletarien de Côte d'Ivoire, Proletarian Communist Party of Ivory Coast)

 2. Kamerun Halklarının Birliği - Demokrasinin Kurulması için Ulusal Manifesto (UPC-Manidem, Union des Populations du Cameroun - Manifeste National pour l’Instauration de la Démocratie, Union of Populations of Cameroon - National Manifesto for the Establishment of Democracy)

 3. Fas Marksist-Leninist Proleter Çizgi (MMLPL, Moroccan Marxist-Leninist Proletarian Line)

 4. Güney Afrika Komünist Partisi (Marksist-Leninist) (CPSA (ML), Communist Party of South Africa (Marxist-Leninist))

 5. Togo Komünist Partisi (PCT, Parti Comuniste du Togo, Communist Party of Togo)

 6. Sosyalist Demokratik Yurtsever Parti, Tunus (PPDS, Parti Patriotique Démocratique Socialiste, Patriotic Democratic Socialist Party, Tunisia)

 7. Bangladeş Komünist Partisi (CPB, Communist Party of Bangladesh)

 8. Bangladeş Sosyalist Partisi (SPB, Socialist Party of Bangladesh)

 9. Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) Kızıl Yıldız (CPI (ML) Red Star, Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

 10. Nepal Komünist Partisi (Meşale) (NCP (Mashal), Nepal Communist Party (Mashal))

 11. Nepal Yurtsever Halkların Cumhuriyetçi Cephesi (PPRF, Patriotic Peoples Republican Front of Nepal)

 12. Avustralya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) (CPA/ML, Communist Party of Australia (Marxist-Leninist))

 13. Bulgaristan Komünist Partisi (БКП, Българска Комунистическа Партия, Bulgarian Communist Party)

 14. Emek Partisi - Bosna Hersek (PR-ByH, Partija Rada - ByH, Party of Labor - Bosnia and Herzegovina)

 15. Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD, Marxistisch-Leninistische Partei Deutschlands, Marxist-Leninist Party of Germany)

 16. Komünistler Birliği, Fransa (UC, Unité Communiste, Communist United, France)

 17. Marksist-Leninist Proleter Birlik, Fransa (UPML, Union Prolétarienne Marxiste-Léniniste, Marxist-Leninist Proletarian Union, France)

 18. Bolşevik Parti (Kuzey Kürdistan-Türkiye) (BP (NK-T), Bolshevik Party (North Kurdistan-Turkey))

 19. Lüksemburg Komünist Örgütü (KOL, Kommunistische Organisation Luxemburg, Communist Organization of Luxemburg)

 20. Kızıl Şafak, Hollanda (RM, Rode Morgen, Red Dawn, Netherlands)

 21. Portekiz Marksist-Leninist Birliği (UMLP, União Marxista-Leninista Portuguesa, Portuguese Marxist-Leninist Union)

 22. İsviçre Marksist-Leninist Grubu (MLGS, Marxistisch-Leninistische Gruppe Schweiz, Marxist-Leninist Group of Switzerland)

 23. Türkiye Komünist Partisi - Marksist-Leninist (TKP-ML, Communist Party of Turkey – Marxist-Leninist)

 24. Marksist Leninist Komünist Parti Türkiye / Kürdistan (MLKP, Marxist Leninist Communist Party Turkey / Kurdistan)

 25. İşçi Sınıfı Hareketinin Koordinasyon Konseyi, Ukrayna (KSRD, Koordinazionnyj Sowjet Rabotschewo Dvizhenija, Coordination Council of the Workers Class Movement, Ukraine)

 26. Kolombiya Komünist Partisi - Maoist (PCC-M, Partido Comunista de Colombia - Maoista, Communist Party of Colombia - Maoist)

 27. Meksika Komünist Partisi Destekleme Örgütü (OAPCM, Organización Apoyante del Partido Comunista de México, Supporting Organization of the Communist Party of Mexico)

 28. Paraguay Komünist Partisi (Bağımsızlık) (PCP (independiente), Partido Comunista Paraguayo (independiente), Paraguayan Communist Party (independent))

 29. Komünist Parti (Marksist Leninist), Dominik Cumhuriyeti (PC (ML), Partido Comunista (Marxista Leninista), Communist Party (Marxist-Leninist), Dominican Republic)

 30. Uruguay Devrimci Komünist Partisi (PCR-U, Partido Comunista Revolucionario del Uruguay, Revolutionary Communist Party of Uruguay)

 31. Emeğin Devrimci Örgütü, ABD (ROL, Revolutionary Organization of Labor, USA)

 32. MLP Marksistsko-Leninskaja Platforma (Marxist-Leninist Platform), Russia

Sonraki İmzalayanlar:

MLP Marksistsko-Leninskaja Platforma (Marxist-Leninist Platform), Russia

Document Actions