Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2023 / (Turkish) Kahrolsun Sudan'daki gerici savaş! Kahrolsun gerici milisler! Sudanlı işçiler ve kitleler için zafer!

(Turkish) Kahrolsun Sudan'daki gerici savaş! Kahrolsun gerici milisler! Sudanlı işçiler ve kitleler için zafer!

ICOR Duyurusu, 27 Nisan 2023

 

15 Nisan'dan bu yana Sudan, General Al-Burhan liderliğindeki Sudan Silahlı Kuvvetleri ile General Hamidati liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasında günler süren gerginliğin ardından başkent Hartum'da şiddetin tırmandığı bir dönem yaşıyor. Bu silahlı çatışmada şimdiye kadar 400'den fazla sivil öldürüldü, yaklaşık 3.500 kişi yaralandı ve binlerce kişi yerinden edildi.

Silahlı çatışmanın bu şekilde tırmanması, gerici diktatör Devlet Başkanı Ömer El Beşir'i devirmeyi başaran Sudan halkının ayaklanmasından beş yıl sonra gerçekleşti. Ne yazık ki, ordu generallerinin iktidarı ele geçirmesi ve halkın yürüttüğü devrimci süreci gasp etmesi nedeniyle ayaklanma Sudan halkının hak ettiği demokrasi ve özgürlüğün olduğu bir Sudan'ı inşa etmeyi başaramadı.

Devrimci sol parti ve örgütlerin uluslararası cephesi olan Devrimci Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyonu ICOR, mevcut olayları büyük bir endişeyle takip etmekte ve bu vesileyle aşağıdaki hususları beyan etmektedir:

1. ICOR, farklı silahlı gruplar arasında şiddetin ve silahlı çatışmanın tırmanmasını kınamakta ve bunu gerici silahlı gruplar arasındaki gerici bir savaş olarak değerlendirmektedir. Savaş, her bir tarafın arkasındaki rakip emperyalist güçlerin de bir yansımasıdır ve Sudan halkının çıkarlarına hizmet etmemektedir. ICOR, silahlı operasyonların ve ölümlerin derhal durdurulmasını talep etmektedir.

2) ICOR, gerici rejime ve orduya karşı sürekli bir devrimci mücadele yürüten Sudan halkı ve Sudan Komünist Partisi ve Sivil Örgütler Koalisyonu gibi devrimci güçlerle tam dayanışma içinde olduğunu ve onlara desteğini bir kez daha beyan eder. Kitlelerin öz savunması için direniş komiteleri oluşturma çabalarını memnuniyetle karşılar ve işçilere ve ezilen halkın zaferi kazanacağına olan inancını ifade eder.

3) ICOR, bu silahlı çatışmanın nedenlerinden birinin Sudan'daki emperyalist müdahale olduğu değerlendirmesini yapar. Emperyalist güçler, altın ve petrol gibi ülkenin zengin hammaddelerinin kontrolünü askeri yollarla da güvence altına almak istemektedir. ICOR, Sudan'ı sömüren, yağmalayan ve kalkınmasını engelleyen her türlü emperyalizmi ve emperyalist müdahaleyi kınamaktadır.

4. ICOR, Sudan'daki, Afrika'daki ve tüm dünyadaki devrimci güçleri emperyalizme karşı mücadelede birleşmeye, emperyalizme ve faşizme karşı Birleşik Cephe'yi oluşturmaya çağırır.

5. ICOR, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde stratejik bir sosyalist perspektifi savunur.

Document Actions